Lit – następca ropy naftowej, jako najważniejszy minerał?

Czy jeden minerał może zmienić układ sił na świecie? Dzięki ropie naftowej, będącej mieszaniną węglowodorów, wytyczono linie na geopolitycznej mapie XX wieku. Historia ropy naftowej rozgrywa się na tle globalnej władzy politycznej i ekonomicznej. Toczyły się wojny, upadały rządy, a na ich miejsce powstawały inne, walczące o kontrolę nad surowcem energetycznym, który napędzał machinę globalnego postępu.

Zmiany klimatyczne i nieodnawialny status zasobów kończą panowanie ropy naftowej. Koniec ery ropy naftowej nie wydaje się bliski, ale kryzys naftowy, który rozpoczął się w 2013 roku rozpoczął ten proces, zmuszając do poszukiwania innych źródeł energii, które nie mają wad niegdyś niezwyciężonego czarnego złota. Wśród pretendentów do tego tytułu jest jeden minerał, który od ponad dwóch dekad znajduje się na drodze do tronu: lit.

Lit jest srebrno-białym metalem w stanie czystym, w którym to stanie nie występuje w środowisku naturalnym ze względu na jego wysoką reaktywność, ponieważ łatwo reaguje z wodą, tlenem i innymi substancjami w powietrzu, tworząc inne związki. Wydobycie litu odbywa się w dwóch rodzajach złóż: złożach żyłowych i naturalnych solankach. Złoża solankowe znajdują się w słonych jeziorach, gdzie lit jest pozyskiwany w procesie odparowywania. Zbieranie solanki jest bardziej powszechne i jest często uważane za prostszą metodę niż wydobycie, ale ruda uzyskana w ten sposób jest uważana za produkt niższej klasy. Złożowe wydobycie litu wymaga badań geologicznych i wiercenia w skale, co może zwiększyć koszty, ale lit uzyskany tą drogą jest uważany za wyższej klasy.

Według danych, wartość tony minerału na rynku międzynarodowym stopniowo rośnie od 2012 roku, kiedy cena wynosiła 4 220 dolarów za tonę, aż do 2016 roku, kiedy osiągnęła najwyższą cenę w historii, z wartością 7 475 dolarów za tonę. Amerykańska spółka Albermarle posiada 33% rynku. Chilijska firma wydobywcza SQM posiada około 25 % udziałów i kolejna amerykańska spółka FMC Corporation 12%.

Lit latynoamerykański

Chile, Boliwia i Argentyna posiadają ponad połowę z 40 milionów ton potwierdzonych rezerw litu na naszej planecie. Chociaż Boliwia posiada największe złoże w solniskach Uyuni, to Chile, z drugim co do wielkości rezerwuarem na świecie w solniskach Atacama, jest obecnie, obok Australii, głównym międzynarodowym producentem. Według ekspertów, problem z boliwijskim litem polega na tym, że jego złoża są zmieszane z magnezem, a do ich oddzielenia potrzebne są drogie nakłady. Tak więc, pomimo posiadania rezerw szacowanych na dziewięć milionów ton, kraj stoi przed poważnymi wyzwaniami w produkcji tego metalu.

Więcej cennych informacji o licie w Ameryce Południowej pod adresem: https://fonopolis.pl

Poprzedni post Imperia i Ligi- porównanie
ssl Następny post Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w kasynie online