Ciekawostki o historii polityki

Kiedy mówimy o polityce, prawie każdy myśli o wyborach i prezydentach, ale prawda jest taka, że ta dziedzina obejmuje, choć częściowo, praktycznie wszystkie ludzkie działania. Tam gdzie jest kolektyw, tam jest też polityka.

Głosowanie, jedna z ciekawostek polityki

Dzisiaj nikt nie uważa za dziwne, że obywatele idą do urn, aby wybrać tych, którzy będą nimi rządzić. Jest to jednak przełom, który kosztował tysiące ludzkich istnień.

W klasycznej Grecji głosować mogli tylko mężczyźni, którzy ukończyli szkolenie wojskowe. Ani kobiety, ani cudzoziemcy nie mieli prawa głosu.

Znacznie później, gdy na całym świecie zaczęły powstawać republiki, prawo do głosowania również nie było ustanawiane automatycznie. Pozostawało ono przywilejem niektórych mężczyzn. W wielu miejscach niepiśmienni lub pozbawieni majątku mężczyźni nie mogli głosować. Pierwszym krajem, który przyznał kobietom prawo do głosowania była Australia w 1861 roku. W Arabii Saudyjskiej udało się to osiągnąć dopiero w 2015 roku.

W Watykanie odbywają się tylko jedne wybory: wybory papieża. To jedyne wybory na świecie, w których kobiety nie mogą głosować. Z drugiej strony, początkowo ludzie głosowali poprzez wyrycie na drewnianej tablicy nazwiska wybranego przez siebie kandydata. Później zaczęto stosować karty do głosowania i karty wyborcze. Elektroniczne głosowanie zadebiutowało w latach 60. ubiegłego wieku, ale dopiero w latach 90. zaczęto je stosować w niektórych krajach.

Inne ciekawostki polityczne

Systemy rządów rodzą też wiele ciekawostek politycznych. W starożytności stosunkowo powszechny był model, który w dzisiejszym świecie prawie zanikł: diarchia. Czyli rządy dwóch monarchów jednocześnie. Najbardziej reprezentatywnym przykładem była Sparta, która zawsze miała dwóch władców o równej władzy i tych samych funkcjach.

Imperializm nie jest systemem politycznym jako takim, ale zachowaniem politycznym charakteryzującym się interesem rozszerzenia dominacji jednego narodu nad innymi. Jak wiadomo, na przestrzeni dziejów istniało wiele imperialistycznych państw i narodów. Któremu udało się utrwalić największą dominację? Niewątpliwie Imperium Brytyjskie, które w 1920 roku dominowało nad ponad jedną trzecią terytorium świata.

Jeśli nie mówimy o terytorium, ale o liczbie podporządkowanych ludzi, to nagrodę zgarnia imperium perskie, które w V wieku sprawowało władzę nad 44% ówczesnej populacji świata.

Interesują Cię ciekawostki na wiele innych tematów? W https://nieuwierzysz.pl znajdziesz szokujące informacje z historii i teraźniejszości świata.

Poprzedni post Dlaczego protesty mają sens?