Monarcha Konstytucyjnej Monarchii

W monarchiach konstytucyjnych monarcha jest głową państwa, ale nie posiada suwerenności określonej przepisami, ponieważ nie ma on wyłącznej władzy do stanowienia prawa. Niektórzy monarchowie, np. cesarz Cesarstwa Niemieckiego z 1871 r. czy książęta, na mocy swoich konstytucji zachowali jednak pewną władzę wykonawczą (prawo do podejmowania decyzji politycznych), w tym prawo do prowadzenia spraw zagranicznych.

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Jednakże niektórzy monarchowie, tacy jak król angielski (i królowa) i cesarz japoński, nie mają żadnej władzy wykonawczej. Władza wykonawcza znajduje się w rękach szefa rządu, zazwyczaj premiera lub premiera. Monarchowie ci są postacią ceremonialną, choć służą również stabilizacji kraju w okresie zawirowań politycznych.

W skrócie: Monarchia konstytucyjna

  • Monarchia konstytucyjna jest formą rządów, w której niewybieralny monarcha funkcjonuje jako głowa państwa w granicach konstytucji.
  • Władza polityczna w monarchii konstytucyjnej jest podzielona między monarchę i zorganizowany rząd, taki jak parlament brytyjski.
  • Monarchia konstytucyjna jest przeciwieństwem monarchii absolutnej, w której monarcha ma całkowitą władzę nad rządem i ludem.
Poprzedni post Co rozumiemy pod pojęciem system polityczny?
Następny post Imperia i Ligi- porównanie

Jeden komentarz w temacie “Monarcha Konstytucyjnej Monarchii

Dodaj komentarz